Menu

Bieszczadzkie skarby: Lutowiska i okolice

Dla tych, którzy chcą poznać Bieszczady i odkryć magię tej części kraju, Lutowiska bez wątpienia staną się bardzo ważnym punktem w programie wycieczki. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Jakie atrakcje czekają tutaj na turystów?
Lutowiska kuszą pięknym otoczeniem, bliskością bieszczadzkich połonin oraz krajoznawczymi ciekawostkami, których w okolicy tej miejscowości nie brakuje. Same Lutowiska mogą się pochwalić wspaniałą atmosferą oraz historią, której odkrywanie może każdemu z nas sprawić sporo radości. Tu, w malowniczej dolinie Sanu, czekają na gości takie atrakcje, jak ekomuzeum „Trzy kultury” czy żydowski cmentarz, na terenie którego przetrwały do naszych czasów zabytkowe macewy o bogatej symbolice. Lutowiska to również teren po dawnej cerkwi oraz cmentarz, na którym ocalało kilka starych nagrobków. To jedna z nielicznych pamiątek po grekokatolikach, którzy żyli tu aż do połowy XX wieku.
Wielką przygodą dla każdego z nas mogą się tez okazać wycieczki po najbliższej okolicy. Kto znajdzie tanie noclegi w Lutowiskach, ten będzie mógł wybrać się do pobliskiej wsi Smolnik, znanej z drewnianej cerkwi bojkowskiej, wpisanej na listę UNSCO. W rejonie Lutowisk czeka też nie lada gratka dla miłośników przyrody. To pokazowa zagroda żubrów w Mucznem, do której z pewnością warto zajrzeć.
Lutowiska będą też bardzo dobrym miejscem dla tych, którym marzy się aktywny urlop w Bieszczadach. Dzięki gęstej sieci szlaków pieszych i rowerowych można urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Gdzie warto się wybrać? Do schroniska „Chata Socjologa” oraz na Otryt, którego masyw ciągnie się od Smolnika aż po Jezioro Solińskie. Okolice Lutowisk są jednocześnie obszarem niezwykle atrakcyjnym dla tych, którym fascynuje jazda konna. Nie brak tu tras, które powstały z myślą o takiej formie turystyki, nie brak też profesjonalnych ośrodków jeździeckich. Lutowiska, Lipie, Dwerniczek – oto wybrane miejsca, w których miłośnicy koni z pewnością znajdą dla siebie coś ciekawego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *