Menu

Chcąc dostać nową pracę trzeba przejść wszystkie etapy rekrutacji

Szukając nowej pracy trzeba przejść przez kilka etapów rekrutacji. Wszystko zaczyna się od znalezienia odpowiedniego ogłoszenia z pracą, która nas interesuje. Jeśli spełniamy wymagania to możemy aplikować na dane stanowisko. Pierwszym krokiem jest oczywiście curriculum vitae i list motywacyjny. Trzeba je przygotować indywidualnie pod kątem każdego pracodawcy, do którego się aplikuje. Umowa o pracę czeka na tych, którzy najlepiej poradzą sobie w całym procesie rekrutacji. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak taka rekrutacja przebiega. Nowa praca to zawsze wyzwanie, ale początkiem całej drogi jest tak naprawdę pierwsza rozmowa kwalifikacyjna.

Nowa praca – rekrutacja krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy nowa praca czeka tylko na tych, którzy najlepiej poradzą sobie w całym procesie rekrutacji. Najpierw należy przygotować list motywacyjny oraz curriculum vitae i wysłać je na adres do rekrutacji. Jeśli pracodawcy spodobają się dokumenty aplikacyjne to zaprosi nas na pierwszy etap, którym jest zawsze rozmowa kwalifikacyjna. Jest to taka rozmowa o pracę, na której kandydaci muszą zaprezentować wszystkie swoje kompetencje. Na rozmowie kwalifikacyjnej mogą padać trudne i podchwytliwe pytania, ale pracodawca chce w ten sposób sprawdzić naszą inteligencję. Rozmowa o pracę nigdy nie jest łatwa, ale już na tym etapie pracodawca wie, komu trzeba podziękować już na początku rekrutacji. W drodze do wymarzonej umowy o pracę kolejnym krokiem będzie druga rozmowa kwalifikacyjna. Każda praca to wyzwanie, z którym trzeba sobie poradzić. Dlatego od kandydatów oczekuje się poradzenia sobie na kilku etapach rekrutacji.

Zobacz oferty pracy w Lublinie

Zamiast rozmowy mogą być ćwiczenia lub testy

W zależności od wymagań pracodawcy rekrutacja nie musi być szablonowa. Na pewno nic się nie obejdzie bez listu motywacyjnego i CV. Jeśli oferowana praca jest wymagająca to również rozmowa kwalifikacyjna taka będzie. Bardzo często zdarza się, że kolejną już rozmowę o pracę rekrutujący zamieniają na ćwiczenia bądź testy sprawnościowe. Nie chodzi o sprawności fizyczne, ale o sprawności intelektualne. Wymarzona umowa o pracę czeka tylko na tych kandydatów, którzy pokonają wszystkich innych. Testy to doskonały sposób na sprawdzenie wielu kandydatów na raz. Cały proces rekrutacji zależy jednak od tego, jaka praca jest oferowana. Należy być przygotowanym na to, że rozmowa o pracę zależy tak naprawdę od ambitności oferowanego stanowiska. Inaczej będzie wyglądać rekrutacja na stanowisko sprzedawcy a inaczej na stanowisko dyrektora czy prezesa. To jednak powinno być oczywiste, że jaka praca taka i cała rekrutacja.

Do rozmowy o pracę warto być doskonale przygotowanym

Na rozmowę o pracę warto być przygotowanym pod każdym względem. Zacząć należy od doskonałego uargumentowania wszystkich swoich osiągnięć zawodowych i edukacyjnych. W bardzo dobrym tonie jest również przygotowanie się pod względem wiedzy na temat nowego pracodawcy. Jeśli nowa praca ma być naprawdę ambitna to musimy wiedzieć więcej, aniżeli inni. Ważne, żebyśmy przygotowali się doskonale na temat branży, w jakiej działa firma, do której aplikujemy. Wiedza na pierwszym etapie rekrutacji jest tym, na co pracodawcy zwracają największą uwagę. Jeśli marzy nam się umowa o pracę w firmie, do której aplikujemy, musimy zrobić na rekrutującym doskonałe pierwsze wrażenie. Trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy oceniani w ciągu kilku pierwszych sekund od wejścia do pokoju rekrutera

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *